Empatia k životu 2 – svetlo v nás

8. februára 2021, Couperin, Nezaradené

Svetlo v nás je možné zapáliť jednou malou sviečkou. Odborné odhady hovoria, že človek prvý krát využíval oheň pred dvoma miliónmi rokov. Rozšírené používanie ohňa sa datuje cca. od 125 000 rokov pred Kristom. Potom ako  sa človek naučil narábať s ohňom ho postupne využíval aj na osvetlenie priestorov v korých žil (svetlo ohňa bol len „vedlajší produkt“, oheň sme využívali v prvom rade ako zdroj tepla a na varenie) . Celá naša kultúra je založená na využívaní ohňa. Oranžové svetlo s teplotou okolo 1900 K. Informácia v našom DNA. Svetlo v nás. Recept na sviečku:

Budeš potrebovať:

Staré hrnce z povaly. Zdroj: vlastná fotka
Rôzne nádoby na sviečky. Zdroj: vlastná fotka
Zdroj: vlastná fotka

Takmer hneď po roztopení sa vosku (experimentuj, môžeš pracovať s veľmi horúcim, ale aj troška vychladnutým voskom) ho vylejeme do pripravených flašiek. Knôty je možné namočiť do vosku aby stvrdli a potom ich uchytíme v držiaku na knôt, ktoré natrem s kváskom a prilepím na dno flašky alebo dózy. Riziko voskom namočeného knôtu je, že pri zaliatí horúcim voskom môže znova zmäknúť. Potom sa tým treba troška pohrať. Vyrovnať  a stabilizovať pomocou paličky. Druhá možnosť je knôty priviazať na paličku. V tom prípade je troška problematické nastaviť dľžu knôtu, resp. nastaviť ju tak, aby nebol ani voľný ani napnutý. Sviečky necháme odstáť celý nasledovný deň. Potom ich môžeš zapáliť a nadviazať spojenie s našimi predkami.

Viac knôtov vo väčších sviečkach. Zdroj: vlastná fotka

Epifýza (tretie oko podľa Hinduistov) uvoľňuje melatonín, ktorý nám pomáha regenerovať sa počas spánku. Spi v tme. Večer používaj len teplé svetlo, všetko nad 3000 K (biele LED, ale aj monitory rôznych zariadení) poškodzuje tvoju epifýzu. Umelé svetlo v noci narúša náš cirkadiánny rytmus, a nie len náš, ale všetkého živého okolo nás. Dlhodobé narušovanie tohto rytmu môže spôsobiť dokonca aj smrť. Na dvore nesvieť. V prírode úplná tma takmer vôbec neexistuje. Keď vypneš svetlá uvidíš hviezdy. Pod hviezdami letieť nočné vtáky. A možno uvidíš aj niečo iné…

Zdroj: vlastná fotka