Založ si blog

Niečo na záver roka.

Priateľka prekvapila alternatívnym adventným kalendárom. Na každý deň jedna otázka na papieri vo vrecúšku. Jedna otázka znela :

„Čo ťa robí šťastným?“ Moja odpoveď: „Som šťastný, lebo viem aký je život veľkolepý.“

Pozerala sa na mňa podozrivým pohľadom (asi, lebo často som nespokojný), tak som hneď dodal: život sám, nie ten cirkus vytvorený ľuďmi. Preto sa snažím tvoriť život a nie cirkus. Nedarí sa mi úplne, ale snažím sa. Tak teraz o tom, ako sa snažím tvoriť  život.

Semeno/zrno života, málo energie a strašne veľa informácií. Semeno je zázrak! Semeno sa môže zachovať  aj tisícročia a potom z neho vykvitne život. Najprv musí vytvoriť vzťah s matkou Zem a s otcom Slnko – koreň, stonka, listy. Potom keď je rastlina šťastná, tak sa nám ukáže v celej jej kráse a vykvitne. A celý ten priebeh, ten zázračný život môžem sledovať alebo aj stvoriť.

Vlani som založil bylinkovú špirálu, ktorá vytvára rôzne mikroklimatické podmienky pre rastliny s rôznymi požiadavkami.

Tento rok skúšam zimné vnútorné pestovanie. Niekedy na prelome novembra a decembra som zasial semená tymianu, yzopu, saturejky, majoránky, bazalky, nechtíka a kapucínky. Z fotiek je jednoznačné, že kapucínke sa darí úplne super, čo je veľmi zaujímavé, nakoľko vonku na jar a v lete som ju vôbec nevedel vypestovať…

Kapucínka pred pár dňami.

Čo sa týka klimatických podmienok, tak pestujem ich v spálni, kde mám priemernú teplotu asi 16°C, priame slnko je len ráno, ale skôr ani vtedy a je väčšinou tma, ako v zime.

Nechtík ma počas vývoja prekvapil tvarom srdca. 

Srdiečkový nechtík. 18.12.2021
stav dňa 10.12.2021 – hore vľavo nechtík, vedľa kapucínka a dole yzop
stav 26.12.2021

Zemina, voda, semeno, vzduch, slnko. Život. Priateľka je už len ex. Deti moje sú „len“ tieto rastlinky, a zvieratá na dvore. Som za ne vďačný. A ešta takto na silvestra som vďačný, že ten cirkus s petardami a raketami musia prežívať zvieratá len jeden deň v roku. Mier.

V článku použité fotky sú vlastné.

Prečo nevyrúbať stromy

08.07.2023

Leták nižšie. Voľakedy, ani nie tak dávno, ľudia boli dosť zruční, aby vedeli vyrúbať strom. Dnes drvivá väčšina hľadá riešenie na google. To je naše šťastie. Potom idú na to. Žiadosť na miestnu samosprávu, ktoré začne správne konanie s oznámením na úradnej tabule o začatí správneho konania vo veci výrubu drevín. Máme na to 5 dní, aby sme sa prihlásili do [...]

(ne)Reformy v poľnohospodárstve

05.04.2023

Máte v kruhu známych poľnohospodára? Povedzte mu o Ekoschéme. Ekoschémy sú povinné aplikovať všetky členské krajiny, ale zapojenie jednotlivých farmárov do Ekoschém je dobrovoľné. To je čo? Premárnené možnosti pre udržateľné hospodárstvo. Po náhodnom stretnutí so známym, ktorý sa venuje poľnohospodárstve som sa opýtal, či o tom niečo vie. Ale [...]

Primátor: keď chcete skúste to na dopravnom inšpektoráte

15.09.2022

Nášmu prvému osobnému stretnutiu predchádzal môj „kontroverzný“ príspevok na stránke občianskeho združenia, ktoré som porodil ja. Bola to výzva k obyvateľom, aby sa podpísali pod príspevok, že nesúhlasia s výrubom zdravých stromov verejnej zelene mesta. Najprv som sa obrátil na pána Primátora v tejto veci, ktorý ma presmeroval na referenta na oddelení [...]

Maďarsko, hranica

Provokácie na hraniciach pokračujú: Strieľalo sa na srbsko-maďarskú hliadku

26.09.2023 18:50

Policajtov velenie okamžite stiahlo z línie paľby.

Alexej Navaľnyj

Odvolací súd potvrdil Nevaľnému trest 19 rokov väzenia

26.09.2023 18:28

Vypočutie nebolo až na čítanie verdiktu prístupné verejnosti, proti čomu právnici protestovali.

Patria AMVXP 8x8 Fínsko vozidlo obrnené

Rezort obrany predstavil prvé vozidlo 8x8 Patria. Doviezli ho z Fínska

26.09.2023 17:26

Za celkovo 76 bojových obrnených vozidiel vrátane logistiky, infraštruktúry a munície Slovensko zaplatí celkom 447 miliónov eur.

Zoroslav Kollár, Boris Kollár

Zoroslav Kollár obvinil Borisa Kollára zo zneužitia SIS. Predseda parlamentu to označil za diskreditačnú kampaň

26.09.2023 17:26

Je to diskreditačná kampaň pod vedením Zoroslava Kollára, ktorý financuje aj Richterovú aj Ferusovú, uviedol pre Pravdu Boris Kollár.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 25741x
Priemerná čítanosť článkov: 1609x

Autor blogu

Kategórie